Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Bir toprak solucanı olan Kırmızı Kaliforniya Solucanı, Latincede Eisenia Foetida olarak bilinmektedir. İlk kez Kaliforniya Enstitüsü tarafından kültüre alındığı için Kırmızı Kaliforniya Solucanı adı verilmiştir. Dünyanın var oluşundan bu yana hayatta kalabilen nadir hayvanlardan biri solucandır. Bağışıklık sistemi çok güçlü olan solucanlar, sölom sıvısına sahiptir. Sindirim sisteminde çok sayıda mikroorganizma bulunduran solucanlar, antibiyotik etkisi yaratarak doğal büyüme hormonlarına etki eden solucan gübresi görevini üstlenir. Hareket kolaylığı sağlayan solucan gübreleri, toprakta bulunan bakterilerden koruma amacı ile sölom sıvısını kullanır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nedir?

5a62292a6e2ba

40 dereceyi geçmemiş olan her türlü toprakta yaşayabilen Kırmızı Kaliforniya Solucanı, kendi kendine gübre üretebilen bir özelliğe sahiptir. Yer aldığı toprağın sıcaklığı azaldıkça gübre üretiminde de azalma görülür. Dairesel halka halinde bölünen Kırmızı Kaliforniya Solucanı, kırmızımsı ve yarı saydam bir yapıya sahiptir.

Çift cinsiyetli olan Kırmızı Kaliforniya Solucanı, hem sperm hem de yumurta üretebilmektedir. Vücutlarında erkek ve dişi genital üreme organları aynı anda bulunmaktadır. Derileri ile nefes alabilen Kırmızı Kaliforniya Solucanı, günlük olarak 1 gram mama üretirler. Güneş ışığından hoşlanmayan bu solucanlar, güneş ışığına maruz kaldığında kısa sürede ölürler. Uygun şartların sağlanması ile 5 yıl yaşayabilen Kırmızı Kaliforniya Solucanı, solucan gübresi olarak büyük fayda sağlar. Her bir Kırmızı Kaliforniya Solucanı günlük olarak ortalama 1500 yumurta bırakmaktadır. Uzunlukları 60 mm ile 130 mm arasında değişen Kırmızı Kaliforniya Solucanı, maksimum 7 mm kalınlığındadır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Hangi Hastalıklara Maruz Kalır?

İlk olarak ABD’de laboratuvar ortamında üretilen Kırmızı Kaliforniya Solucanı, normal toprak solucanlarından daha farklı bir yapıya sahiptir. Diğer canlılardan farklı olarak hastalığa hiç yakalanmayan Kırmızı Kaliforniya Solucanı, yanlış beslenme nedeni ile protein zehirlenmesine maruz kalabilmektedir. Asidik olan mamayı yiyen solucanların bağırsaklarında gaz sıkışması sorunu nedeni ile vücutlarında hava dolu olan şişkinlikler görülür. Ortaya bir boncuk dizimi şekli çıkar.

Derileri çok ince olduğu için protein zehirlenmesi durumunda kolayca yok olabilirler. Bu nedenle hastalıklarının hemen fark edilmesi önemlidir. Erken teşhis için ph ölçme cihazı yeterlidir. Olması gereken ph değeri 6,5 – 7,5 arasıdır. Nötr değer ise 7’dir. Bu değerlerin dışında bir ph değeri ölçülür ise gerekli önlemler alınmalıdır.

 Kırmızı Kaliforniya Solucanı Faydaları

Toprağın kalitesinde büyük rol oynayan Kırmızı Kaliforniya Solucanı, bitkilerin gelişmesini sağlar. Yaşadıkları topraklar bitki ve meyvelerin yaşaması için elverişlidir. Solucan gübresi ile yetişen sebze ve meyveler, diğer bitkilere göre daha sağlıklı ve daha yeşildir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s