Solucan Gübresi Fiyatı

Yıllar boyunca ülkede gübre çeşitlerinin artması ve bazı gübre çeşitlerinin daha verimli olması çiftçilerin tercihini değiştiriyor. Solucan gübresi ise en verimli gübreler arasında yerini alıyor. Bu gübrenin çeşitleri bulunuyor. Katı ve sıvı gübrelerin fiyatlarında ufak da olsa değişimlerin görülmesi mevcuttur. 20 kilogramlık bir gübrenin yaklaşık 40 ile 50 lira arasında değişiklik göstermesi mümkündür.

Sıvı bir gübrenin ise 30 ile 40 lira arasında değişiklik göstermektedir. Gübrelerin her sene fiyatında artış göstermesi olağan bir durumdur. Bu yüzden çiftçiler gübreleri bir stok haline getirmektedir. Stok haline getirilmesi masrafı daha aza indirgediğinden dolayı çiftçiler bu yolu tercih etmektedir. 1 kilogramlık gübrenin fiyatı ise 3 ile 5 lira arasında kalitesine göre değişiklik gösterir. Kalite, üretimin nasıl yapıldığına ve kaç ay boyunca beklendiğine göre değişmektedir. Her markanın kendine has üretim çeşitleri bulunmaktadır. Çiftçiler ise kendi üreteceği besinlere göre tercih yapması gerekmektedir. Her çiftçinin kendi işine göre tercih ettiği bir marka bulunmaktadır. Marka tercihinde bulunabilmek için önceden analiz etmek gerekir.

Markadan markaya fiyatların değişiklik gösterdiğini söylemek gerekir. En çok tercih edilen markaların genellikle fiyatları yüksektir. Bunun sebebi ise markanın üretiminin daha dikkatli yapmasından kaynaklanmaktadır. Bazı markalarda 20 kilogram gübre 40 TL, bazı markalarda ise 70 TL gibi fiyatlar sunulmaktadır. Bu yüzden bazı çiftçiler gübre üretimi işine girmiştir. Üretimin yapılması kolay olmadığından dolayı gübreler hazır olarak satın alınmaktadır. Ülkede bulunan tesislerde üretim yapılmaktadır. Tesisler içerisinde yapılan üretimlerin kontrolü her gün sağlanmakta ve dikkatli bir şekilde yapılmaktadır. Katkısız olan gübrelerin verimli olması çiftçilerin tercihini değiştirmektedir. Kokudan rahatsız olan çiftçiler ise genellikle kokusuz olan gübreleri tercih etmektedir. Bu gübrelerin kullanım alanları da farklılık gösterebiliyor.

Solucan Gübresi Fiyatlarının Artışı

Solucan Gübresi
Solucan Gübresi

Gübre işine yatırım yapan şirketler ve bireyler bu işe fazlasıyla harcama yapmaktadır. Harcamaların fazla olması ve bazı ürünlere faiz gelmesi maliyeti etkilemektedir. Dolayısıyla sıvı ve katı fark etmeksizin, gübrelerin fiyatında artış görülmektedir. Artıştan etkilenmek istemeyen kişiler ise üretimi kendisi yapmaktadır. 1 yıla yakın işçilik ve sabır isteyen gübre üretiminin uygun bir alanda yapılması gerekmektedir. Toprakla hemen hemen aynı görüntüye sahip olan solucan gübreleri yapraklı besinleri ve yeşilliklerin üretimini yapmakta çok etkili bir rol oynamaktadır. Birçok çiftçi kumlu topraklar ile bu gübreyi karıştırarak daha fazla verim elde eder. Böylelikle çiftçinin daha fazla üretim yapması kazancını yüksek düzeyde etkilemektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s